Radio Białystok | Gość | Krzysztof Bosak [wideo] - lider i poseł Konfederacji

Krzysztof Bosak [wideo]

lider i poseł Konfederacji

19.10.2023, 07:16, akt. 09:35

- Wszystko jest przed nami. Mamy dobry program, mamy dobre recepty, musimy się lepiej przygotować do kolejnej kampanii wyborczej - mówi lider i poseł Konfederacji Krzysztof Bosak.

Krzysztof Bosak, fot. Marcin Gliński
Krzysztof Bosak, fot. Marcin Gliński


0:00
0:00
Z Krzysztofem Bosakiem rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Wciąż nie ma pewnych informacji, jakie partie stworzą rząd. Niektórzy jeszcze dyskutują nad błędami kampanii wyborczej.

Jednym z przegranych wydaje się być Konfederacja, która uzyskała mniej mandatów poselskich niż sądziła, że jej się uda jeszcze kilka tygodni przed wyborami. O tym ze swoim gościem - posłem i liderem Konfederacji Krzysztofem Bosakiem rozmawia Renata Reda.


Renata Reda: Konfederacja miała być trzecią siłą w Sejmie – tak przynajmniej na wiele tygodni przed wyborami wskazywało wiele sondaży. Tak się niestety nie stało. Zdobyła nieco ponad 7 proc. głosów i o tym rozmawiam z jej ogólnopolskim liderem – posłem Krzysztofem Bosakiem, który ponownie został wybrany do Sejmu, tym razem z podlaskiej listy. Dzień dobry.


Krzysztof Bosak: Dzień dobry pani, dzień dobry państwu.


Rozpoczęło się już rozliczanie winnych za porażkę? Jako pierwszy odpowie za to Janusz Korwin-Mikke? Bo został zawieszony.


Wybory, w wyniku których mamy samodzielny klub poselski, zdobyliśmy ok. 300 tys. głosów więcej, a na Podlasiu mamy najlepszy wynik w Polsce, czyli ok. 10 proc. to jest jednak pewien krok do przodu. Oczywiście liczyliśmy na więcej, np. na 40 posłów, a nie na 18…


Ale Sławomir Mentzen mówił, że to porażka.


Mówienie o porażce na podstawie sondażu exit poll w wieczór wyborczy…


To pana kolega tak powiedział.


Ja uważałem, że trzeba zaczekać na oficjalne wyniki. Te oficjalne wyniki wyborów były trochę lepsze, a przede wszystkim gdyby frekwencja nie była tak wysoka, tylko zwykła, to te 7 proc., które uzyskaliśmy w skali kraju przeliczałoby się na 9 proc. To jest 1,5 mln wyborców. I oczywiście żal jest tych głosów, które na nas nie padły, szkoda, że to nie są 2 mln wyborców i wynik na poziomie 10 proc. w skali kraju, oczywiście, że szkoda. Natomiast co się odwlecze, to nie uciecze – ja jestem przekonany, że Konfederacja jest partią przyszłości, nasi posłowie, nasi liderzy są młodsi o pokolenie od polityków PiS-u, Platformy czy Lewicy, chociaż tam też się trochę młodych, czy w średnim wieku ludzi pojawiło teraz w Sejmie.

Natomiast ja uważam, że naprawdę wszystko jest przed nami. Mamy dobry program, mamy dobre recepty, musimy się lepiej przygotować do kolejnej kampanii wyborczej – zrobimy to, pokażemy, że jesteśmy w stanie z tymi siłami politycznymi rywalizować. W demokracji nigdy pozycji politycznej nie buduje się jednym skokiem, jednym susem. To jest proces rozpisany na wiele kampanii wyborczych.

Dla Konfederacji to była trzecia ogólnopolska kampania wyborcza i jako pierwsza partia od wejścia Polski do Unii Europejskiej obroniliśmy się w polskim Sejmie będąc czymś nowym. Wszystkie inne wcześniejsze alternatywy dla PiS-u, dla Platformy skończyły się po jednej kadencji albo w ogóle nie przeszły progu. My się umocniliśmy, nasi rywale już wiedzą, że nie da się Konfederacji ani rozbić, ani w żaden prosty sposób pokonać. Czas, żeby zaczęli się przyzwyczajać, że jesteśmy trwałym elementem sceny politycznej i trzeba się liczyć z naszym programem i z naszymi wyborcami.


A za co został zawieszony w prawach członka Konfederacji i wykluczony z rady liderów Janusz Korwin-Mikke? Czy to za jego wypowiedzi o pana żonie, w odwecie, że ona dostała się do Sejmu, a on nie? Czy za jego wcześniejsze wypowiedzi związane z aferą pedofilską?


Zupełnie nie. Za przebieg kampanii wyborczej, gdzie zamiast stosować się do tego, co sztab zarządził i realizować wspólną strategię to postanowił robić to, co lubi, czyli prowokować, pojawiać się na jakichś bezsensownych, niezwiązanych z nami wydarzeniach, typu jakaś Fundacja Patriarchat, jakieś opowiadanie głupot na temat kobiet, na temat wieku zgody na współżycie seksualne. To są rzeczy, które odstraszyły od nas wielu poważnych ludzi. To są rzeczy, które nie mają absolutnie nic wspólnego ani z poglądami naszymi, ani z działaniami Konfederacji. Natomiast nasi przeciwnicy bezlitośnie te błędy wykorzystali przeciwko nam, powodując, że część wyborców umiarkowanych zaczęła się zastanawiać, co to jest za formacja Konfederacja, czemu tam są jacyś ludzie, którzy opowiadają jakieś głupoty.

I my wyciągamy z tego wnioski. To znaczy Janusz Korwin-Mikke funkcjonował przez ostatnie lata na specjalnych prawach jako żywa legenda, jako założyciel polskiego środowiska wolnościowego, jako weteran walki z socjalistami, z lewicą, natomiast bycie takim weteranem, taką żywą legendą nie daje nikomu prawa do psucia pracy, politycznej pracy wyborczej setkom kandydatów, którzy zaangażowali swoje serce, czas i pieniądze w kampanie wyborcze.

Myślę, że gdyby nie kilka niemądrych wypowiedzi na finiszu kampanii wyborczej – zresztą żeby była jasność, nie tylko Janusza Korwin-Mikkego, to dotyczy też kilku innych osób – to mielibyśmy lepszy wynik, mielibyśmy nie 18 posłów, tylko na przykład dwudziestu kilku albo trzydziestu. Szkoda, że tak się nie stało.


Czyli jeszcze szykujecie jakieś zmiany w Konfederacji, skoro to dotyczy też innych waszych członków?


To jest proces profesjonalizacji Konfederacji. My powstaliśmy w 2019 roku jako swego rodzaju pospolite ruszenie kilku niezależnych środowisk prawicowych, między eurowyborami a wyborami parlamentarnymi profesjonalizowaliśmy się, przez te ostatnie cztery lata pokazaliśmy, co to znaczy być opozycją merytoryczną w Sejmie, kiedy Lewica i Platforma robiły jakieś akcje blokowania Sejmu, jakieś tam śmieszne próby zawiązywania Majdanu pod Sejmem.

Myśmy pracowali ciężko w komisjach, wygłaszali przemówienia, pisali dokumenty programowe. Myślę, że przez cztery lata w debatach sejmowych pokazaliśmy, że działamy na rzecz Polaków prowadzących działalność gospodarczą, ciężko pracujących, żeby ochronić ich pieniądze, żeby ochronić ich działalności gospodarcze, kiedy nikt nie występował w obronie przedsiębiorców w trakcie lockdownu.


Teoretycznie możecie mieć jeszcze więcej pracy, bo będziecie mieć własny klub, w związku z tym więcej możliwości, więcej czasu na mównicy sejmowej.


I przede wszystkim możliwość samodzielnego zgłaszania projektów ustaw.


I właśnie już zapowiadacie zgłoszenie projektu ustawy w sprawie dobrowolnego ZUS-u dla przedsiębiorców. Dlaczego już teraz to zapowiadacie? Czy sprawdzacie, czy PiS was poprze, a przez to może jednak dacie jemu poparcie przy sprawowaniu rządów, bez wchodzenia w koalicję oczywiście, jak zapowiadaliście.


Nie zamierzamy dawać poparcia, a w szczególności nie na zachętę żadnej partii, żadnym projektom. My mamy podejście merytoryczne, w związku z czym zapowiedzi nas nie interesują. Wiemy, że politycy w tych kampaniach wyborczych kłamią, w tej chwili już się zaczęli wycofywać ze swoich wypowiedzi, ci, co się szykują do rządzenia. Myśmy mówili przez całą kampanię wyborczą że w kasie państwowej pusto, że te wszystkie obietnice są gołosłowne. Platforma czy lewicowcy przez całą kampanię wyborczą kłamali, że dadzą wszystko wszystkim, PiS-owcy zresztą tak samo. I teraz nagle się połapali, że kasa państwowa jest pusta i że trzeba sprawdzać, jaki jest jej stan finansów.

Konfederacja w kampanii była jedyną uczciwą siłą, która mówiła, że Polska jest potwornie zadłużona, że mamy bardzo wysoki deficyt i na nowe obietnice socjalne pieniędzy nie będzie.


Na nowe, a na te dotychczasowe?


Te dotychczasowe też są nowe, bo np. rozszerzenie 500 plus do 800 plus na chwilę obecną nie ma statusu czegoś, co jest wypłacane, tylko ma obietnicę zapowiedzi na rok przyszły. I łatwo się robi zapowiedzi czy ustawy na rok przyszły, ale trudniej później zrealizować budżet. Więc niezależnie, czy będzie rządzić PiS z jakimiś koalicjantami, których sobie dobierze czy Platforma z koalicjantami, to będą mieć dokładnie te same problemy.

I my będziemy – to mogę obiecać wszystkim – uczciwie mówić, jaki jest stan rzeczy. Stan finansów, stan regulacji unijnych nakładających gigantyczne, nowe koszty na Polaków, o czym się prawie nie mówi, że koszty ciepła, koszty prądu, koszty komunikacji, koszty budowania domu – to wszystko nam drastycznie idzie w górę w wyniku nakładanych przez Unię norm, np. Fit for 55 czy Europejskiego Zielonego Ładu – zachęcam sprawdzić, co to jest.


I z tym będzie musiał zmierzyć się rząd. A co powinien zrobić teraz prezydent Andrzej Duda?


Prezydent Andrzej Duda musi powierzyć komuś misję tworzenia rządu. Pewnie nie będzie tu zaskoczenia i powierzy ją PiS-owi czy liderowi PiS-u. I zobaczymy, jak sobie poradzą, trwa w tej chwili polowanie na koalicjanta dla PiS-u, zobaczymy, jak to się skończy. Są najróżniejsze plotki, np. o dogadywaniu się z PSL-em, a nawet, co ciekawe, z częścią Lewicy. Czy to prawda, czas najbliższy pokaże.


A z wami nie było jeszcze próby?


Nie, my nie zostaliśmy propozycji rozmów od żadnej ze stron. Nie jest to zresztą dla nas jakimś specjalnym zaskoczeniem, ta nasza pryncypialność jest myślę, że powszechnie znana w Sejmie. Natomiast oczywiście jeżeli będą propozycje rozmów, to będziemy zastanawiać się, co z tym zrobić, bo przypomnijmy, że zanim rząd, to jeszcze trzeba wybrać marszałka i chcielibyśmy mieć w Sejmie jakiegoś normalnego marszałka, który pozwoli nam pracować w jakichś normalnych warunkach, a nie po nocach, tak na kolanie prawo podpisać, zrobić ustawy z błędami i później je poprawiać. To się musi skończyć.


A jak będzie pracował pan jako poseł wybrany z listy podlaskiej? Co nasz region będzie miał z tego, że pan został wybrany przez mieszkańców województwa podlaskiego?


Dobrą reprezentację, uczciwe informacje, już to w kampanii wyborczej pokazaliśmy podczas spotkań w Suwałkach, Łomży, Białymstoku, że jestem otwarty na te pytania, że można przyjść, można rozmawiać i będziemy tak pracować niezależnie, ile ta kadencja będzie trwała. Uczciwie informować wszystkich Polaków w województwie podlaskim mieszkających jak sprawy polityczne i państwowe się mają.

Będziemy budować poparcie, będziemy wspierać i przygotowywać się do wyborów samorządowych. Mieliśmy bardzo mocną listę, na której byli ludzie z doświadczeniem samorządowym – czy w samorządzie wojewódzkim, gminnym czy powiatowym. No i oczywiście interwencje w Warszawie we wszelkich instytucjach – to mogę obiecać. Jeżeli którykolwiek samorząd czy obywatele będą potrzebowali takich interwencji to oczywiście tak jak w poprzedniej kadencji poseł Robert Winnicki, tak i ja teraz jestem gotów na te interwencje, na tą współpracę.

I myślę, że to jest to, czego potrzebujemy. Aktywność, dobre listy do samorządów, polityczna ofensywa samorządowa, interweniowanie w obronie praw obywateli. Natomiast to, co nas czeka przede wszystkim w tej chwili – październik, listopad, grudzień – to jest czas niestabilności politycznej, wyłaniania nowego rządu. Życzmy sobie wszyscy, jako Polacy, żebyśmy mieli przed świętami Bożego Narodzenia dobry rząd, bo inaczej mogą nas czekać kolejne wybory. I chyba nikt z nas nie chce kolejnej kampanii wyborczej, a jeśli nie wyrobimy się z tymi terminami budżetowymi, jeżeli nie sformułuje się większość, to po prostu ta kampania wyborcza może się znów powtórzyć.


Rozmowy o utworzeniu rządu toczą się zarówno po stronie obecnej opozycji, jak i po stronie rządzącej. Być może w przeciągu niespełna miesiąca wiele rzeczy w tej kwestii się wyjaśni. Dziękuję bardzo za rozmowę.


Dziękuję bardzo, życzę dobrego dnia i pozdrawiam wszystkich mieszkańców Białegostoku i Podlasia.

| red: bs




ZNAJDŹ NAS




ks. Tomasz Mnich, fot. Joanna Szubzda

ks. Tomasz Mnich

wikariusz parafii katedralnej w Białymstoku
25.04.2025

 - Myślę, że to był papież małych rewolucyjnych kroków. Pokazywał, że trzeba wychodzić ku drugiemu człowiekowi i że te małe gesty, gesty czułości, zmieniają świat na lepsze - tak o pontyfikacie papieża Franciszka mówi ks. Tomasz Mnich.

Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
24.04.2025

- Łomża przez lata była miastem wykluczonym komunikacyjnie. Jeżeli wszystko się wydarzy zgodnie z planem, to za dwa lata będziemy mogli mówić o realnym powrocie kolei - mówi Mariusz Chrzanowski.

Mikołaj Dorożała, 22.04.2025, fot. Paweł Wądołowski

Mikołaj Dorożała [wideo]

główny konserwator przyrody
22.04.2025

- Musimy przyjąć w końcu do wiadomości, że zmiany klimatyczne następują szybciej niż myśleliśmy. Musimy stworzyć strategię zarządzania wodą w Polsce. Zupełnie inną niż tą, którą utworzyliśmy 70-80 lat temu - podkreśla Mikołaj Dorożała.


Bogdan Dyjuk, członek Zarządu Województwa Podlaskiego, 22.04.2025, fot. Tomasz Kleszczewski

Bogdan Dyjuk

członek Zarządu Województwa Podlaskiego
22.04.2025

- Zainteresowanie Podlaskim Bonem Turystycznym jest ogromne i dlatego warto ten program rozwijać - mówi członek Zarządu Województwa Podlaskiego Bogdan Dyjuk.

ks. Karol Godlewski, fot. Sylwia Krassowska

ks. Karol Godlewski

prezbiter archidiecezji białostockiej
22.04.2025

-  Papież ufał ludziom. Miał ogromną otwartość na człowieka i przekonanie, że człowiek naprawdę jest dobry. Nawet ci, którzy do kościoła nie chodzą, są na peryferiach parafii, też są wartościowi i przez nich może mówić Duch Święty - mówi ks. Karol Godlewski.

Adam Woronowicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Woronowicz [wideo]

aktor
19.04.2025

- Te święta są wyjątkowe pod takim względem, że dla mnie od czasów niepamiętnych były związane z Triduum Paschalnym. To są prawdziwie święta Zmartwychwstania Pańskiego, ta radość, że śmierć została pokonana i tego nic nie zmieni. Cieszę się jeszcze bardziej, bo w tym roku możemy obchodzić te święta razem z Kościołem prawosławnym - mówi Adam Woronowicz.


Karolina Wierel, fot. Marcin Gliński

dr Karolina Wierel

kulturoznawczyni z Uniwersytetu w Białymstoku
18.04.2025

- Wielkanoc zachowuje bardziej sakralny i religijny charakter niż Boże Narodzenie. Może też z tego powodu, że święto to nie jest jeszcze tak mocno skomercjalizowane. Ale jeśli weźmiemy pod uwagę sam charakter Wielkanocy, duchowość, to ona zaspokaja naszą jeszcze głębszą potrzebę niż tylko religijną, czyli takiej mistyczności, pewnego czasu przełomu, który jest nam potrzebny do tego, żeby z energią wkroczyć w okres wiosenno-letni - mówi dr Karolina Wierel.

Jacek Protas, fot. Marcin Gliński

Jacek Protas

europoseł
17.04.2025

- Parlamentarzyści z Włoch, Portugalii czy Hiszpanii nie mają wątpliwości, że tutaj rozgrywają się najbardziej strategiczne dla Europy wydarzenia. To my - Polacy - stanowimy o bezpieczeństwie całej Europy, ale też potrzebujemy specjalnego wsparcia, bo tracimy gospodarczo - mówi europoseł Jacek Protas.

ks. Karol Kondracikowski, fot. Sylwia Krassowska

ks. Karol Kondracikowski

dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej
17.04.2025

- Kapłaństwo to nie tylko plan na życie, zawód jak każdy inny, ale kwestia relacji z Jezusem. To droga wyrzeczeń, ale i pięknych doświadczeń - mówi ks. Karol Kondracikowski.


dr Marek Kruk, 16.04.2025, fot. Barbara Sokolińska

dr Marek Kruk

ekspert ds. marketingu z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu w Białymstoku
16.04.2025

- Takich dekonstrukcji typowych dla marketingu, jeśli chodzi o święta wielkanocne, nie mamy zbyt wielu. O ile na Boże Narodzenie symbole świąteczne dochodzą do skrajnie dziwnych czasami pomysłów, o tyle na Wielkanoc te święta są takie specyficzne, że one jeszcze nie nabrały takiego czysto komercyjnego charakteru - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Marek Kruk.

Arslanbek Salimow i Mairbek Salimow oraz ich trener Robert Wajszczuk, 15.04.2025, fot. Tomasz Kleszczewski

Arslanbek Salimow, Mairbek Salimow i Robert Wajszczuk

medaliści Mistrzostw Europy i ich trener
15.04.2025

Zapaśnicy KS Wschód Białystok wrócili z Mistrzostw Europy w Bratysławie z dwoma brązowymi medalami. To historyczny sukces braci Arslanbeka i Mairbeka Salimowa, bo to ich pierwsze miejsca na podium w zawodach tej rangi, a także pierwsze od lat medale polskich zapaśników w stylu klasycznym.

Katarzyna Lubnauer, fot. Sylwia Krassowska

Katarzyna Lubnauer [wideo]

wiceminister edukacji
15.04.2025

- W czasach, w których sztuczna inteligencja jest w stanie odrobić każdą pracę domową, warto oceniać tylko to, co jest rzeczywiście pracą własną ucznia - mówi Katarzyna Lubnauer.


Wiesław Leśniakiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Wiesław Leśniakiewicz [wideo]

wiceszef MSWiA
14.04.2025

- Garaż podziemny może być miejscem doraźnego schronienia - trzeba tylko sprawdzić warunki konstrukcyjne - mówi Wiesław Leśniakiewicz.

Anna Jaroszewicz

kierownik Schroniska dla Zwierząt Dolina Dolistówki
12.04.2025

- Nie mamy podpisanej umowy na rok na opiekę weterynaryjną dla zwierząt tu, w schronisku. Mamy taką umowę krótką. Mam nadzieję, że to wystarczy do momentu znalezienia lecznicy, która będzie realizowała umowy długoterminowe - mówi Anna Jaroszewicz.

Grzegorz Sandomierski, fot. Marcin Gliński

Grzegorz Sandomierski

były bramkarz m.in. Jagiellonii Białystok, reprezentant Polski, a obecnie trener bramkarzy juniorów Jagi
11.04.2025

Bez niespodzianki, ale też bez wstydu, a nawet z nadziejami - choć niewielkimi - na odrobienie strat w rewanżu - tak można podsumować wyjazdowy występ Jagiellonii Białystok w Sevilli w piłkarskiej Lidze Konferencji. Podopieczni Adriana Siemieńca ulegli Realowi Betis 0:2 w pierwszym meczu ćwierćfinałowym.


Bogdan Rogaski, 11.04.2025, fot. Gabriela Lasota

dr Bogdan Rogaski

ekonomista, prezes Podlaskiego Centrum Rolno-Towarowego
11.04.2025

- W większym stopniu niż kiedyś szukamy promocji. Zazwyczaj wiele sieci handlowych stosuje tę metodę pobudzania zakupów. Szczególnie w okresie przedświątecznym - mówi dr Bogdan Rogaski.

Szymon Bielonko, 9.03.2025, fot. Barbara Sokolińska

Szymon Bielonko

lekarz rodzinny
10.04.2025

- Czy loterie, czy zachęty, czy ulgi - to nic nie przynosi efektów.  Metoda straszenia także nie pomaga w większości przypadków. Nie wiem, jak moglibyśmy zachęcić Polaków do tego, żebyśmy z chęcią się badali - mówi Szymon Bielonko.

Katarzyna Sztop-Rutkowska, fot. Marcin Gliński

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
9.04.2025

- Temat migracji to bardzo trudny temat, globalny. Mamy do czynienia rzeczywiście z bardzo dużymi migracjami - to ma przyczyny i polityczne i klimatyczne. Więc Polska, tak jak i cała Unia Europejska, musi myśleć o dobrych rozwiązaniach, ale na pewno dobrym rozwiązaniem nie jest szczucie na takie osoby i wzbudzanie bardzo negatywnych emocji - mówiła w Polskim Radiu Białystok dr Katarzyna Sztop-Rutkowska.


Sebastian Rynkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Sebastian Rynkiewicz

prezes Klastra Przemysłowego Evoluma
8.04.2025

Cła Donalda Trumpa. -  Zaniepokojenie na pewno jest, bo mamy do czynienia z sytuacją nieprzewidywalną. Ale Trump jest znany z tego, że jak szybko i niespodziewanie decyzje wprowadza, tak szybko się z nich wycofuje, więc to są Gwiezdne Wojny- mówi Sebastian Rynkiewicz.

Rafał Trzaskowski, fot. Sylwia Krassowska

Rafał Trzaskowski

prezydent Warszawy, kandydat na prezydenta RP
7.04.2025

- Musimy pokazać zdolność do odstraszania, żeby Rosjanie wiedzieli, że gdyby cokolwiek zaplanowali, to połamią sobie na nas zęby - mówi Rafał Trzaskowski.

Jacek Malinowski, fot. Joanna Szubzda

Jacek Malinowski

dyrektor Białostockiego Teatru Lalek
6.04.2025

- prof. Bohdan Głuszczak był wybitnym intelektualistą, artystą i do końca swoich dni był bardzo aktywny. Człowiek ze stali, nawet jak już chorował, to jeszcze prowadził zajęcia ze studentami. Kontakt z teatrem pozytywnie go ładował, że aż ze wzruszeniem się na to patrzyło - mówi Jacek Malinowski.


Zespół Dusty Rocks, 5.04.2025, fot. Tomasz Kleszczewski

Dusty Rocks

białostocki zespół
5.04.2025

Istnieją od dwóch lat, przygotowują pierwszą płytę, która - jak zapewniają - ukaże się na pewno w tym roku. Jak mówią o swojej muzyce, w ciągu tego czasu zmieniło się wszystko - począwszy do brzmienia. "Hope" to utwór, który był z nimi od dłuższego czasu i wreszcie postanowili go nagrać.

mjr Krzysztof Ługowski, fot. Marcin Gliński

mjr Krzysztof Ługowski

szef Sekcji Rekrutacji i Kwalifikacji Wojskowej w Ośrodku Zamiejscowym w Białymstoku Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji
4.04.2025

Mamy bardzo dużo ścieżek, jeżeli chodzi o wojsko. Można zacząć od liceum - są klasy wojskowe, są też studia na uczelniach wojskowych. Można następnie po studiach przystąpić do kursów przeszkolenia rezerw, albo pójść na studium oficerskie. Można też wybrać Dobrowolną Zasadniczą Służbę Wojskową albo terytorialną służbę wojskową - mówił mjr Krzysztof Ługowski.

mjr Katarzyna Zdanowicz, 3.04.2025, fot. Barbara Sokolińska

mjr Katarzyna Zdanowicz

rzecznik Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
3.04.2025

- Strona białoruska jest nieprzewidywalna i w momencie, kiedy my zabezpieczymy tę granicę w nowe elementy, w nowe środki techniczne to te osoby, które przekraczają nielegalnie granicę, będą wciąż próbowały znaleźć nowe metody jej nielegalnego przekraczania - mówi mjr Katarzyna Zdanowicz.


ks. Karol Kondracikowski, fot. Sylwia Krassowska

ks. Karol Kondracikowski

dyrektor Wydziału Duszpasterstwa białostockiej kurii
2.04.2025

- Nie zawsze tę pamięć o Janie Pawle II się podtrzymuje, czasem gdzieś nam umyka. Papież coraz częściej kojarzy się tylko z kremówkami, anegdotami, a przecież zostawił nam 14 encyklik, 14 adhortacji i ogrom świadectwa - mówi ks. Karol Kondracikowski.

Fot. A Tyszkiewicz

Wiesława Burnos i Agnieszka Guzik

wicemarszałek województwa i dyrektor Zespołu Szkół nr 10
1.04.2025

Jak młodym ludziom pomóc w wyborze zawodu, a firmom w znalezieniu nowych pracowników? Czy kształcenie dualne jest na to receptą?

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku
1.04.2025

Rada Polityki Pieniężnej ma zdecydować o wysokości stóp procentowych. - Raczej nie dojdzie do zmiany stopy referencyjnej, która dziś wynosi 5,75 proc. - uważa prof. Robert Ciborowski. Skąd takie przewidywania?


Artur Wiatr, fot. Paweł Wądołowski

Artur Wiatr

dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego
31.03.2025

- Nie wypalajmy traw, nie igrajmy z ogniem. Niczemu to nie służy, a stanowi bardzo duże zagrożenie. Zarówno dla ludzi, jak i dla bardzo unikalnej przyrody Biebrzańskiego Parku Narodowego - apeluje Artur Wiatr.

Natalia Maliszewska, fot. Marcin Mazewski

Natalia Maliszewska

Zawodniczka Juvenii Białystok
30.03.2025

Jeśli chodzi o starty drużynowe, to często pokazywaliśmy, że jesteśmy silni, ale wielokrotnie nie potrafiliśmy tego wykończyć, żeby znaleźć się na podium , jednak na mistrzostwach zagrało wszystko, tak jak powinno. Pokazaliśmy bardzo dobrą dyspozycję mentalną. Wiedzieliśmy, co mamy zrobić, żeby ten medal zdobyć - mówi Natalia Maliszewska.

Koncert PIK&Rock, fot. Sylwia Krassowska

Tomasz Organek

wokalista zespołu Ørganek
29.03.2025

- To jest dla mnie wspaniała, niewiarygodna przygoda i frajda. Każdy koncert to jest święto i ja z przerażeniem odliczam, kiedy te koncerty się skończą, bo w ogóle nie chcę, żeby się skończyły - mówi o trasie koncertowej Ørganek MTV Unplugged wokalista zespołu Tomasz Organek.


Zespół Szeptucha, 28.03.2025, fot. Barbara Sokolińska

Szeptucha

laureaci konkursu Niebieski Mikrofon
28.03.2025

- Niebieski Mikrofon daje szansę na rozwój, na robienie czegoś interesującego. Jest to duże przedsięwzięcie organizacyjne i Radio Białystok sobie z tym bardzo dobrze radzi od wielu lat, a wiemy, że to nie jest proste - mówią muzycy zespołu Szeptucha.

Marek Sakowicz, fot. Sylwia Krassowska

Marek Sakowicz

prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska
28.03.2025

Po czterech miesiącach przerwy wraca popularny program Czyste Powietrze. Zainteresowani otrzymaniem dofinansowania na przykład na wymianę źródła ciepła będą mogli się zgłaszać już od najbliższego poniedziałku (31.03).

Szymon Hołownia, fot. Sylwia Krassowska

Szymon Hołownia [wideo]

marszałek Sejmu, kandydat na prezydenta RP
27.03.2025

-  Musimy jasno zajmować nasze stanowisko - z Rosją dealów być nie powinno. Wszystko, co dzisiaj służy Rosji, jakiekolwiek zmniejszanie sankcji, jakiekolwiek płaszczenie się przed Putinem, generuje tylko większe problemy - mówi Szymon Hołownia.


Piotr Maksim, fot. Sylwia Krassowska

MAXIM

laureat konkursu Niebieski Mikrofon
26.03.2025

- Wspierajmy inicjatywę jaką jest Niebieski Mikrofon. To doskonała platforma do tego, żeby zaprezentować coś nowego. To jest Podlaska Marka i warto na nią głosować - mówi Piotr Maksim.

Zbigniew Wojno, fot. Joanna Szubzda

Zbigniew Wojno

prezes PKS NOVA
26.03.2025

Najważniejszym wyzwaniem jest teraz to, by spółka PKS NOVA w tym roku nie przyniosła żadnej straty. Zdaniem prezesa jest to możliwe, mimo podwyżek wynagrodzeń, które pracownicy mają dostać w dwóch turach, począwszy od maja.

Ania Karolska, fot. Sylwia Krassowska

Ania Karolska

laureatka konkursu Niebieski Mikrofon
25.03.2025

- Uważam, że Polskie Radio Białystok już jest Podlaską Marką. Moim zdaniem "Niebieski Mikrofon" jako jedyna inicjatywa ze wszystkich, które są wymienione jako finałowa trójka w kategorii "Kultura" łączy pokolenia, style, trendy, proponuje różnorodność. Ja to bardzo cenię - mówi Ania Karolska.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok